Yorum Gönder

Konuya Cevap Gönder: Sakarya Savaşı Ile Ilgili Hikaye Örneği

Sizin Mesaj

:
 

Diğer Seçenekler

Konuya ait Cevaplar (Yeniler yukarda)

 • 11 Kasım 2013, 12:12
  Zühre

  Cevap: Sakarya Savaşı Ile Ilgili Hikaye Örneği

  Sakarya savaşı ilgili hikaye

  1924 yılında önce Ekonomi ve sonra Adalet Bakanı olan Mahmut Esat Bozkurt “Atatürk İhtilali” adını verdiği eserinde, Sakarya Savaşı’nın devam ettiği günlere ait bir anısını şöyle anlatmaktadır:

  “Atatürk büyük dava sıralarında Çankaya’da küçük bir ev içinde, kör ışıklı bir lamba altında çalışırdı. Altında ikide bir arızalanan eskimiş bir otomobil vardı. Sakarya Savaşları sırasında bir gün attan düştü. Kaburga kemiği kırıldı. Hemen ayağa kalktı. Yüzünü düşmana doğru çevirdi. “Günü gelecek ben de senin kemiklerini kıracağım” diye haykırdı.
 • 09 Kasım 2013, 22:36
  Kayıtsız Üye

  Cevap: Sakarya Savaşı Ile Ilgili Hikaye Örneği

  çok teşekkürler sayenizde öğretmen 100 puan verecek
 • 04 Kasım 2013, 19:20
  Kayıtsız Üye

  Cevap: Sakarya Savaşı Ile Ilgili Hikaye Örneği

  Sakarya Savaşı İle İlgili Anılar

  Halide Edip Adıvar Kurtuluş Savaşı anılarını kapsayan “Türkün Ateşle İmtihanı” adlı eserinde, Sakarya Meydan Savaşı sırasında Duatepe’nin alınışını şöyle anlatır:

  “Muslafa Kemal Paşa’nın muharebeyi idare ettiği siperlere girdiğimde; ‘Gelin Hanımefendi, harbediyoruz, Duatepe’ye hücum ediyoruz’ dedi. Biraz sonra Duatepe alınmıştı. Üstünde bir tek Türk askerinin, güneşin altında, elinde bayrakla ayakta durduğunu gördüm. İşte o an, Türk’ün makus talihinin artık değiştiğini hissettim.”
 • 04 Kasım 2013, 16:08
  Demi Lovato

  Cevap: Sakarya Savaşı Ile Ilgili Hikaye Örneği

  Yakup Kadri Karaosmanoğlu “Vatan Yolunda” isimli eserinde şöyle diyor:

  “Mustafa Kemal Paşa’nın Melhame-i Kübra adını verdiği bu büyük harp sahasını henüz kanları kurumadan evvel ta’vâf edip dolaşacaktım. Gerçi teneffüs ettiğimiz havada barut, duman ve kül kokuyor. Gerçi bastığımız topraklarda kanlar kurumamış ve ateşler sönmemiştir. Bütün ufuklarda düşmanın çiğnemiş ve yakmış olduğu köylerin iskeletleri gözüküyor ve bu iskeletler arasında ıslak paçavralara bürünmüş, birer hayalet haline gelmiş halkın feryatları duyuluyor. Lâkin hangi hayata geliş elemsizdir. Hangi kadın ihtilaçsız (çırpınmaksızın) doğurdu? Hangi dünya asırlarca ateşler içinde kaynamadan hasıl oldu? Elverir ki doğalım ve doğduğunuzu hissedelim.”
 • 30 Ekim 2013, 15:18
  Kayıtsız Üye

  Cevap: Sakarya Savaşı Ile Ilgili Hikaye Örneği

  sizin sayenizde dersimden çok iyi not alıcam teşekkür ederim
 • 01 Ağustos 2013, 19:48
  FERAY

  Cevap: Sakarya Savaşı Ile Ilgili Hikaye Örneği

  Sakarya Savaşı Hakkında Hikaye Örneği

  Kâzım Özalp (B.M. Meclisi Başkanı) “Milli Mücadele 1919-1922” isimli eserinde diyor ki:

  “Yunanlılar için elim bir durum meydana çıkmıştı.
  Yunan esirleri, ceplerinde toz ve toprakla karışmış arpa ve buğday tanelerini çıkarıp açlıklarını belli edecek şekilde yiyorlardı. Bizim askerlerimizin merhametten uzattıkları kuru ekmek ve peksimet kırıklarını, minnet ve şükranla kapışıyorlardı. Birkaç ay evvel Bursa’dan, Bilecik’e geçen ve bizim baskınımızla esir alınan düşman kamyonlarında bulunan yerli rumların hediye ettiği çikolata ve bisküviler şimdi bu esirler için birer rüya idi.

  Düşmanın kaybı bizden çok fazla idi. Sayısız insan ve hayvan ölüleri birbiri üzerine yığılmış ve bu cesetlerden akan kan, geçtiğimiz yol üzerinde derin ve kırmızı lekeler meydana getirmişti. “Sakarya Muharebesi’nde milletimizin katlandığı fedakârlık ve gösterdiği gayret beşer gücünün üzerindedir. Ancak vatan ve bağımsızlık sevgisi, bu zorluklara karşı koymak kudretini ve cesaretini bize bahşetti”
 • 01 Ağustos 2013, 16:19
  Misafir

  Sakarya Savaşı Ile Ilgili Hikaye Örneği

  sakarya savaşı ile ilgili hikaye Örneği kısaca